Sosyal Medya Reklamcılığı

Sosyal Medya Reklamcılığı

 

 

Sosyal Medya Reklamcılığı Nedir?

 

Sosyal medya reklamcılığı, sosyal ağ sitelerine odaklanan çevrimiçi reklamcılıktır. “Sosyal medya hedeflemesi” olarak da tanımlanır. Bir sosyal paylaşım sitesinde (Facebook ve Twitter gibi) verilen reklamları içeren geniş bir tanımlamadır. Sosyal ağ sitelerine reklam yerleştiren “dijital reklam” kategorisi olan sosyal medya reklamcılığı, reklam verenlerin, kullanıcıların demografik bilgilerinden yararlanabilmelerini sağlar. Ayrıca işletmeler reklamları ile en ideal hedefe kısa sürede ulaşabilirler.

Yüzlerce farklı pazarlama stratejisi olsa da yalnızca biri ilk günden itibaren tutarlı satışlar sağlayabilir: Sosyal medya reklamcılığı… Sosyal ağlar, belirli bir platformdaki etkileşimlere dayanarak reklam sunmak için kullanıcı bilgilerinden yararlanır. Pek çok durumda, hedef pazar bir sosyal platformun kullanıcı demografisiyle aynı doğrultuda olduğunda, sosyal reklam dönüşümlerinde ve satışlarında daha düşük maliyetle büyük artışlar sağlanabilir.

 

Facebook reklamları hangi yöntemleri içerir? Twitter reklamları hangi işletmeler için idealdir? Instagram reklamları hangi yaş aralığına hitap eder? YouTube reklamları hangi avantajları sağlar? Sosyal medya reklam fiyatları nedir? Sosyal medya reklam ajansları aracılığı ile hangi hizmetleri alabilirsiniz? Makalemizde bu sorular gibi birçok sorunun cevabını bulabilirsiniz!

Neden Sosyal Medya Reklamcılığı?

Sosyal medya reklamcılığı, ayrıntılı hedef kitle tanımlamasını mümkün kılan yeni nesil reklamcılıktır. Coğrafi hedefleme, davranışsal hedefleme ve sosyo-psikografik hedefleme gibi hedefleme seçeneklerini birleştirir. Sosyal medya reklamcılığında reklamlar, hedef kitle profillerinden toplanan bilgilere dayanarak dağıtılabilir.

Tüm reklamların temel amacı, potansiyel müşterileri markaya çekmektir. Her sosyal medya platformunda bir markaya yönlendiren reklamlar görebilirsiniz. Bu reklamlarda mutlaka bir harekete geçirme ifadesi göze çarpar. Harekete geçirme ifadesi ile reklam verenin internet sitesine yönlendiren bağlantı, reklamın etkinliğini en üst düzeye çıkarır. Ayrıca, reklamın sağladığı etkinliği izleyebilmenizi de sağlar.

Sosyal medya kullanıcıları genellikle meşguldür. İnsanlar sosyal ağ sitelerini günde birkaç kez ziyaret ederler ve bu platformlarda çok fazla zaman harcarlar. Bu sebeple sosyal ağlardaki reklamların görülmesi, tıklanması ve paylaşılması daha olasıdır. Bu aşamada sosyal medya reklamcılığı gündeme geliyor. Sosyal medya reklam ajansları aracılığı ile sosyal medya platformlarında vereceğiniz reklamlar, “hedefe kilitlenmenizi” sağlar.

 

Sosyal medya sitelerindeki kullanıcılar, profillerinde birçok kişisel bilgiyi paylaşır. İşletmeler kullanıcıların paylaştığı coğrafi konumları, ilgi alanları, cinsiyetleri ve yaşları gibi bilgileri belirli ölçütlere göre reklam hedefleri çerçevesinde kullanabilir. Reklam verenler reklamlarını belirli anahtar kelimeler içeren sayfalara yerleştirebilirler.

Sosyal Medya Reklamcılığının Avantajları Nelerdir?

Sosyal medya reklamcılığı, son derece tasarruflu bir reklam alanıdır. Herhangi bir firma farklı platformlarda reklam verirken hedef kitleye ulaşıp ulaşamadığını bilemez. Örneğin; bir işletme ürünü veya hizmeti ile ilgilenen 10 bin kişiye ulaşmak için 10 bin lira para ödemek zorunda kalabilir. Ama belki de hedef kitleden 9 bini ürün veya hizmetle ilgilenmeyebilir. Yani yalnızca ilgisi olan 100 kişiye ulaşmak için 10 bin lira ödenmiş olur. Sosyal medya reklam fiyatları, bunun ile kıyaslandığında son derece ucuzdur. Yani ürünle ilgilenen 100 kişi için sadece 2 bin lira ödeyerek reklam maliyetlerini düşürebilirsiniz. Sosyal medya reklam ajansları aracılığı ile vereceğiniz reklamlar size hem maliyet tasarrufu sağlar hem de hedef kitlenize en yüksek oranda ulaşmanızı sağlar.

Peki, sosyal medya reklamcılığının başka hangi avantajları vardır?

·         İşletmenin markasını kısa sürede hedef kitleye tanıtır; sosyal medya kullanıcılarını işletmenin web sitesine yönlendirir; yeni müşteriler ve yeni gelirler sağlar.

·         Sosyal medya reklam fiyatları, geleneksel reklam platformları maliyetlerine oranla çok daha düşüktür.

·         Sosyal medya reklamcılığı yalnızca ürünlerle veya hizmetlerle ilgilenen kişileri hedefler. Hem satışları hem de müşteri kitlesini artırır.

·         Sadece reklamınız tıklandığında ücretlendirilirsiniz. Ayrıca yalnızca satın almaya yönelen kişilerin tıklamaları için ücret ödersiniz.

·         Sosyal medya reklamcılığı ile testler yayınlamak, hangi reklamların iyi sonuç verdiğini ve hangi reklamlarda ayar yapılması gerektiğini belirlemek imkanı vardır.

·         Reklam parasını, eşit performans göstermeyen kampanyalarda boş yere harcamamış olursunuz!

·         Reklam verenlerin büyük sosyal platformlarda çok sayıda kullanıcıya ulaşmasını ve iletişim kurmasını sağlar.

·         Reklam verenlerin coğrafi, demografik ve psikografik anlamda hedef kitleye odaklanmasını sağlar.

·         Sosyal medya reklamcılığı aracılığı ile web sitesinin yayınlandığı ilk günden itibaren yapılan satışların tutarlı olması sağlanabilir.

·         Neredeyse sınırsız ölçekleme olanağı verir.

 

Sosyal medya reklamcılığı ile başarılı olmak için bir takım öğeleri sorunsuz şekilde birbirine bağlamanız gerekir. Ürün veya hizmetinizi; görünecek bir yerde, ilgilenen kişilere, cazip araçlarla, ilgi çekici bir teklifle sunmalısınız! Bu öğelerin birleştiği bir platformda reklamınızı eklediğinizde, hedef kitlenizin reklamınızla etkileşime geçmesi oldukça olası bir durumdur. Peki, hangi sosyal medya reklamcılığı hangi platformlarda yapılır?

Facebook Reklamları

Facebook, uluslararası bir sosyal medya ağıdır. Facebook reklamları ile hedef kitlenizi genişletme imkanı vardır. Aylık yaklaşık 2,5 milyar kullanıcının giriş yaptığı Facebook, dünya nüfusunun dörtte birinden fazlasına ev sahipliği yapıyor. Ayrıca, reklam verenlere neredeyse herkese ulaşmak için eşsiz fırsatlar sunuyor. Bu durum, reklam verenlerin iştahını kabartıyor.

Facebook reklamları, e-ticaret sitelerinin artması ile rağbet görmeye başladı. Reklamlarınız için çok sayıda e-posta adresleri istiyorsanız Facebook aradığınız yerdir. Birçok reklam veren, müşteri başına birkaç lira öder. En yaygın reklam modeli, yüksek kaliteli görsellerle paket ürün sunan yüksek dönüşümlü bir açılış sayfasına yönlendirmektir.

Facebook reklamları ile yapılan sosyal medya reklam kampanyaları için kullanılan yaygın içerikler şunlardır; ürün kuponları, sitede indirim, süreli teklifler, eşantiyonlar ve ücretsiz kargo. Bu müşteriler daha sonra markanızı ve ürünlerinizi tanıtan hedefli bir otomatik cevaplayıcı ile beslenebilir.

 

Facebook, dünyadaki herhangi bir reklam platformundan daha gelişmiş bir hedeflemeye izin verir. Reklam verenler kullanıcının konumuna, iş tanımına, ilgi alanlarına, geçmiş faaliyetlerine ve diğer önemli ölçütlere göre hedefleme yapabilir. Bu platformdaki sosyal medya reklam fiyatları, hedeflemeye çalıştığınız kitle ve reklamlarınız için belirlediğiniz bütçe gibi çeşitli faktörlere göre değişir. Genel bir kural olarak ne kadar çok para harcarsanız, Facebook'un algoritması o kadar verimli olur ve zamanla reklam performansınızı arttırır!

Twitter Reklamları

Twitter, son dakika haberlerinde devrim yaptı. Hem niş hem de ana akım medya ile bağlantı kurmak için kullanıcılara benzersiz bir erişim sağladı. Aylık 320 milyondan fazla aktif kullanıcısı ile en popüler sosyal medya platformlarından biri olmaya devam ediyor. Twitter reklamları da, son yıllarda reklam verenlerin ilgi gösterdiği reklam seçeneklerinden biri olarak öne çıkıyor.

Facebook’un aksine Twitter, organik katılım için daha uygun bir ağ. Markaların takipçilerine ulaşmak için ödeme yapması gerekmez; bu da platformun ücretli reklamlar yayınlandığı zaman bile değerini artırır. Twitter reklamları, özellikle küçük işletmeler için ideal seçenekler sunuyor. Twitter kullanıcılarının yüzde 60'ı bir KOBİ'den ürün satın aldığını belirtiyor.

Günümüzde e-ticaret mağazaları, Twitter reklamları ile öncelikle marka bilinirliğini arttırmak ve belirli ürünleri tanıtmak istiyor. Twitter'da ayarlayabileceğiniz birkaç farklı reklam kampanyası türü var: Promosyon hesapları, promosyonlu tweetler, promosyon trendleri ve web sitesi kartları gibi… En yaygın model, 100 karakterin altında metin ve zengin medya çeşitliliği imkanı veren Twitter web sitesi kartlarıdır.

 

Twitter sosyal medya reklam fiyatları, platformdan yararlanan pazarlamacıların artması nedeniyle son 2 yılda istikrarlı bir şekilde arttı; ancak genel olarak, platformun reklam için nispeten az kullanıldığı düşünülüyor.

İnstagram Reklamları

Sosyal medya reklamcılığı alanında trendlerden biri de Instagram reklamları seçeneğidir. Facebook reklamları sosyal medyada tartışmasız “kral” olsa da, Instagram da azımsanmayacak gelişim gösteriyor! Instagram, dünya genelinde 1 milyardan fazla kullanıcıya sahip. Türkiye’deki kullanıcı sayısı da yaklaşık 40 milyon. Bu rakamlar her geçen gün artıyor. Sosyal medyada en yüksek kullanıcı katılım oranlarından birine sahip.

Instagram, görsel içeriklere odaklanan bir sosyal platform. Bu nedenle, görsel olarak çekici ya da görsel medyayı kampanyalarına dahil edebilecek ürün satıcıları için ideal bir ağ olarak öne çıkıyor. Instagram reklamları, bu tür firmalar için en iyi performansı gösterme eğilimindedir. Ayrıca Instagram’ın kullanıcı profili 18-29 yaş aralığındadır. Kadın kullanıcıların sayısının daha fazla olması da görsel ağırlıklı reklamlara rağbeti artıyor. Bu özelliklerden herhangi biri veya tümü, hedef kitle veya alıcı profilleri ile aynı doğrultudaysa Instagram reklamları, işletmeniz için en iyi reklam seçeneği olacaktır.

 

Organik postalardan farklı olarak Instagram reklamları doğrudan bir ürün sayfasına veya başka bir açılış sayfasına bağlantı verir. Bu sebeple ürünlerinizle doğrudan bağlantıya geçmek için uygun reklam türüdür.

YouTube Reklamları

YouTube reklamları, YouTube'da video izleyen potansiyel müşterilere ulaşmanın pratik bir yoludur. YouTube’da her ay 1,5 milyar kullanıcı giriş yaparak, video izliyor. Kullanıcıların her gün 1 saatten fazla video izlediği YouTube'da son iki yıl içinde reklam yayınlayan küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin sayısı iki katına çıktı.

YouTube reklamları, KOBİ’ler için cazip özellikleri ile rağbet görüyor. Örneğin; kullanıcılar reklama ilgi gösterdiğinde reklam ödemesi talep ediliyor. Bir kullanıcı reklamınıza tıkladığında veya en az 30 saniye izlediğinde ödeme yaparsınız. Ayrıca, YouTube reklamları aracılığı ile hobi olarak ürettiğiniz bir ürünü çok geniş kitlelere ulaştırma imkanı var. Reklamınızı herkese ulaştırmanıza gerek yok! Sadece ürün veya hizmetlerinizle ilgilenen potansiyel müşterilere ulaşabilirsiniz.

 

YouTube reklamları, kullanıcıların video reklamlarınıza nasıl yanıt verdiğini gerçek zamanlı analizlerle görebilmenizi sağlar. Reklam videosu yayınlamak da çok basit! Basit birkaç adımla reklamınızı yayınlamaya başlayabilirsiniz. YouTube reklamları, hedef kitlenize daha hızlı ulaşmanızı sağlar. Ayrıca, potansiyel müşterilerinizi konum, yaş, cinsiyet ve ilgi alanlarına göre seçme imkanı da verir.

 

Youtube Video İzlenmesini Organik Arttırmak konulu başlığımızı incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Sosyal Medya Reklam Ajansları

Sosyal medya reklam ajansları, sosyal medya reklamcılığı alanında hedefinize kısa sürede ulaşmanız için size yol gösteriyor. Sosyal medya reklam fiyatları karşılığı alacağınız sosyal medya reklamcılığı hizmetleri, verimli müşteri dönüşleri ile maliyetlerinizi azaltıyor, kazancınızı artırıyor.

 

İsabet Medya gibi sosyal medya reklam ajansları aracılığı ile hangi sosyal medya ağında nasıl bir yol izleyeceğinizi öğrenebilirsiniz. Facebook reklamları için neler yapılmalı? Twitter reklamları nasıl verilebilir? Instagram reklamları ne gibi avantajları sağlıyor? YouTube reklamları ne gibi özellikler taşır? Sosyal medya reklam ajansları, sosyal medya reklamcılığı ile ilgili bu ve benzeri birçok soruya cevap veriyor!

 

 

İsabet Medya İzmir Konak Sosyal Medya Yönetimi ve Danışmanlığı - ArmutTalep Formu