Kapalı Devre Radyo Yayını

Kapalı Devre Radyo Yayını

 

Kapalı Devre Radyo Yayını Nedir, Market ve Mağazalarda Nasıl Kullanılır?

Kapalı devre radyo yayını, geleneksel radyo yayınlarının özelleştirilmiş versiyonudur. Herhangi bir kurumun veya zincir şirketlerin müşterileri için yapılan özel radyo yayınlarıdır. Kamuoyu ile paylaşılmayan bu tür kapalı devre radyo yayını ile müzik dinletilebilir, reklam, tanıtım veya duyurular yapılabilir. Son yıllarda oldukça popüler hale gelen kapalı devre radyo yayını, özellikle zincir marketlerde, alışveriş merkezlerinde ve büyük mağazalarda kullanılıyor. Sınırlı bir yayın olduğu için radyo yayınında kullanılan şarkılar veya türküler için lisanslama da sınırlı oluyor. “Yaygın radyo yayınının ticarileşmiş versiyonu” diyebileceğiniz kapalı devre radyo yayını firmalara birçok avantaj sağlıyor. Kapalı devre radyo yayını nedir, nasıl yapılır? Market radyosu ve mağaza radyosu nedir? Hep birlikte cevaplarına göz gezdirelim!

 

Kapalı Devre Radyo Yayını Nedir?

Kapalı devre radyo yayını, adından da anlaşılacağı üzere kamuoyuna kapalı, sadece belirli bir alanda yapılan radyo yayınıdır. “Kurumsal radyo yayın sistemi” veya “kapalı çevrimli radyo yayını” olarak da tanımlanır. Bu radyo yayını türü, kamuoyu ile paylaşılmaz. Yayın yapılan sınırlı alandaki tüketicilere veya müşterilere yönelik bir yayın türüdür. Mağaza veya marketlerde müzik, reklam ve tanıtım yayınlama organizasyonudur.

Kapalı devre radyo yayını, ilgili firmanın binasının duvarları içinde yapılan bir yayındır. Bu sebeple mağaza radyosu veya market radyosu tabiri de yaygın olarak kullanılır. Mağaza veya marketin binası dışındaki herhangi bir kişi yayını dinleyemez. Bu sebeple lisanslama işlemleri, geleneksel radyo yayıncılığından farklıdır. Kapalı devre radyo yayınlarındaki şarkı, türkü veya herhangi bir müzik türünün lisanslanması, zincir mağaza veya marketin şube sayısı ile sınırlıdır. Yani lisanslama, yayın yapılan şube sayısına göre hesaplanır.

 

Kapalı Devre Radyo Yayını Nasıl Yapılır?

Kapalı devre radyo yayını, internet tabanlı bir yayın sistemidir. İnternet olanaklarının artması ile mağaza radyosu veya market radyosu yayınları da artmıştır. Komplike sistemlere gerek kalmadan internet altyapısı olan her mağaza ve markette yayın yapılabilir.

Kapalı devre radyo yayını, profesyonel bir ekibin çalışması sonucu yapılır. Kapalı devre radyo yayını yapan servisi sağlayıcısı, mağaza ve marketin kriterlerine ve konseptine uygun müzikler seçilmesine olanak tanır. Böylece radyo yayını kurumun kriterlerine göre özelleştirilir. Bu alanda müzikleri seçen direktörler, market ve mağazaya özel olarak içerik sağlar.

Kapalı devre radyo yayını sağlayıcısı, markanın karakterine uygun olarak doğru müzik veya içerik seçmekle yükümlüdür. Bu sebeple kapalı devre radyo yayınları bir tür “marka yayını” olarak adlandırılır. Kapalı devre radyo yayını servis sağlayıcısı, veri tabanında lisanlı veya telifleri ödenmiş müzikler barındırır. Market veya mağazalar, servis sağlayıcıdan, seçtikleri şubede istedikleri zamanda bu müziklerin yayınlanmasını talep eder. Bu müzikler veya tanıtım gibi içerikler, internet gibi ağlar üzerinden mağaza veya marketteki bilgisayarlara veya ses yayınlama sistemlerine aktarılır. Yayını yapılan müziklerin benzer sistemlerle halka iletimi için gerekli yasal izinleri alınmıştır.

Bu radyo yayını ile market veya mağazaya özel jinglelar veya anonslar yapılabilir. Şarkı aralarında çeşitli sloganlarla farkındalık oluşturulabilir. Müşterileri yönlendirmek ve uyarmak için duyurular yayınlanabilir.

 

Kapalı Devre Radyo Yayınının Avantajları Nelerdir?

Kapalı devre radyo yayını, market ve mağaza gibi firmalara önemli katkılar sağlıyor. Örneğin; bir zincir market düşünelim! Bazı marketlerin 3 ila 5 tane, bazılarının da onlarca şubesi veya mağazası bulunuyor. Bu şubelerin her birinde müzik yayın yapılması gerekiyor. Ayrıca, belli saatlerde ürünlerle ilgili indirim gibi duyurular yapmak gerekebiliyor. Her şubede bir müzik ve duyuru sistemi kurmak için her şubede CD veya DVD çalar gibi elektronik cihazlar, bilgisayarlar ve bu cihazları kullanacak bir personel istihdam etmek gerekiyor. Kapalı devre radyo yayını ile bu ihtiyacı tek bir merkezden kontrol etmek mümkün. Her türlü müzik ve reklam yayını, müşterilere kontrollü olarak dinletilebilir.

 

Kapalı devre radyo yayınının avantajlarını şöyle sıralayabiliriz;

İşletmenin marka değerini artırmak için kullanılabilecek en etkili yollardan biridir.

Firmanın markasına prestij ve değer kazandırır.

Herhangi bir cihaza gerek olmadan radyo yayını yapılabilir.

Mağaza veya marketin şubeleri arasında senkronize bir müzik yayını ve duyuru sistemi geliştirir.

Sınırlı lisanslama sayesinde müzikler için ödenen telif hakları azdır.

Tüketicilerin mağazada veya markette daha fazla vakit geçirmesini sağlar.

Müzik eşliğinde alışveriş yapan müşterilerde firma ve markı hakkında olumlu algılar oluşur.

Mağaza ortamındaki doğal gürültüyü veya ses kalabalığını bertaraf ederek, müşterilerin ürünlere ve teşhirlere ilgisinin dağılmasını engeller.

Seçilen müziklerle ticari mesaj vermeyi sağlar.

Market Radyosu Nedir?

Bir araştırmaya göre mağazalarda yayınlanan slow müzikler, müşterinin mağazada daha fazla vakit geçirmesini sağlıyor. Yüksek tempolu müzikler de, kalabalık müşteri grupları arasında reyonlarda ve kasalarda düzgün bir akış sağlıyor. Başka bir araştırmaya göre de, mağaza ve market konseptine göre seçilen doğru müzikler ürün satışlarını yaklaşık yüzde 10 oranında artırabiliyor.

Bu araştırmalardan da anlaşılacağı üzere market radyosu, müziğin motivasyon gücünü kullanmayı amaçlayan bir yayın sistemidir. Market zincirlerinde yaygın olarak kullanılan bir radyo yayını türüdür. Marketin konseptine uygun olarak müzik seçilmesine imkan verir. Market radyosu ile ayrıca, indirim günleri veya kampanyalar için uygun müziklerle müşterilerin markete olan ilgisinin artırılması sağlanabilir. Marketin ziyaretçi yoğunluğuna göre uygun müzikler seçilebilir. Marketin satış hedefleri de, market radyosu yayın akışını etkileyebilir.

Market radyosu yayınları, müşteri demografisine göre tasarlanır. Radyo içeriklerinin hazırlanmasında marketlerin lokasyonları ve çalışma saatleri de etkilidir. Örneğin; sabah ve öğle saatlerinde hızlı tempolu müzik yayınlarına ağırlık verilir. 

Mağaza Radyosu Nedir?

Mağaza radyosu, kapalı devre müzik yayını sistemidir. “Kapalı devre marka yayıncılığı” veya “mağaza içi müzik yayını” gibi isimlerle de bilinir. Dünyanın birçok ülkesindeki büyük alışveriş merkezlerinde ve ticaret alanlarında uzun yıllardır kullanılan bir sistemdir. Mağaza radyosu, markanın imajına uygun müzikler, marka veya ürün duyuruları, reklamlar, tanıtımlar ve çeşitli anonsların yapıldığı radyo yayını türüdür.

Mağaza radyosu, mağazanın imajına uygun ambiyans oluşturmayı ve müşteriler için motivasyon sağlamayı amaçlar. Genel olarak müşterileri mağazada daha fazla tutmak, mağaza atmosferi hakkında olumlu algı bırakmak hedeflenir. Ayrıca, radyo yayınları, mağazanın hedef kitlesine uygun olarak tasarlanır. Böylece, personel ve ziyaretçi motivasyonunun artırılması ve algılarda pozitif etkiler bırakılması hedefler arasındadır. Bir nevi, müziğin motive edici etkisinin mağaza ortamında uygulanmasıdır.

Mağaza radyosu, gelişen dünyanın yeni satış stratejilerinin bir sonucudur. Yeni nesil teknolojiler sayesinde mağaza sayısına göre mağazalarda yayın içeriği özelleştirebilir. Şubelerin bulunduğu bölgelere göre farklı ürünlerle ilgili tanıtımlar, indirimler ve kampanyalar yapılabilir. Böylece satış hedeflerine daha hızlı ulaşmak amaçlanır.

 

İsabet Medya Kapalı Devre Radyo Yayınları

İsabet Medya, marketlerde veya mağazalara özel radyo sistemi kuruyor. Telif hakları İsabet Medya’ya ait olan müziklerin yer aldığı kütüphaneden yasal müzik yayını yapmanızı sağlıyor.

İsabet Medya radyo yayınları ile mağaza ve marketinizde alışveriş yapmak isteyen müşterilerinize en doğru ve etkili ticari mesajlar verebilirsiniz. Müşteriler nezdindeki prestijinize katkı sağlayabilirsiniz.

İsabet Medya, size özel market radyosu veya mağaza radyosu ile satış hedeflerinize hizmet ediyor. Marketinizin reklamlarını müşterilerinizle paylaşabilirsiniz. Mağazanızın kampanyalarını hedef kitlenize daha hızlı ulaştırabilirsiniz. Dilerseniz saat başı haber yayını talep edebilirsiniz. Özel günlere özel yayınlar talep edebilirsiniz. Dilerseniz yayın içeriğinde müşterilerinizi yönlendiren veya aydınlatan pratik bilgiler paylaşılmasını da isteyebilirsiniz.

Market veya mağaza şubelerinizin yayınlarını tek bir merkezden yönetiyoruz. Müşterileriniz ve personeliniz de size özel radyo yayınının keyfini yaşıyor. Normal bir radyo yayını ile kıyaslanmayacak kadar düşük bir maliyetle geleneksel radyo yayını hizmeti almanız için İsabet Medya’nın kapalı 

 

Kapalı Devre Radyo Yayını Fiyatları / Mağaza Radyosu Fiyatları / Market Radyosu Fiyatları hakkında bilgi almak için aşağıdaki formu doldurmanızı rica ediyoruz. En kısa sürede İsabet Medya beyin fırtınası ekibinden bir arkadaşımız size muhteşem çözümlerle geri dönecektir :)Talep Formu